Diyetisyen İlayda Öztürk Kimdir ?

Diyetisyen İlayda Öztürk

Bu alanda eğitim görmeye başladığı andan itibaren sağlıklı beslenme alışkanlıklarının, henüz anne karnında elde edilen kazanımlarla ilerlediğine inanmış ve bu alanda uzmanlaşmaya karar vermiştir. Yeditepe Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun olduktan sonra, yine Yeditepe Üniversitesi’nde aynı bölüm üzerine Yüksek Lisans eğitimini yüksek onur derecesiyle tamamlamıştır.
Araştırma Görevlisi olarak görev alırken, birçok diğer derse ek olarak “Anne ve Çocuk Beslenmesi” ve “Çocuk Hastalıklarında Beslenme Tedavisi” gibi derslerin pratik kısımlarını vermiş, bu süreçte teorik olarak donanımını zenginleştirmiştir.

Genellikle yurt dışında gerçekleşen konferansları takip etmeye odaklandığından, Amsterdam’da gerçekleşen “Nutrition and Growth Conference”a katılarak dünya çapında geçerliliği olan CME/CPD sertifikası almış, aynı zamanda ülkemizde çocuk beslenmesinin nabzını tutmak adına Türkiye Diyetisyenler Derneği’nin eğitimlerine katılarak “Çocuk Beslenmesi” üzerine uzmanlaşmaya devam etmiştir.

İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle gerçekleşen ödüllü sağlıklı yaşam projesinde “Çocuk ve Adölesanlarda Obezitenin Önlenmesi” amacıyla görev almıştır.

Kariyerine İSTEK Okulları Genel Diyetisyeni olarak devam etmiş, öğrenci ve velilere sağlıklı beslenmeyi farklı bakış açılarından sunan “Medya ve Teknolojik Cihazların Beslenme Üzerine Etkileri” ve “Yemek Seçen Çocuklarda Beslenme Yaklaşımları” gibi seminer eğitimleri vermiştir. Aynı zamanda sağlıklı bir okul menüsü için yemek şirketiyle koordineli bir şekilde çalışmıştır.

Mesleki hayatına “Önlemek, tedavi etmekten daha kolaydır.” inancıyla devam ettiğinden, anne adayları, emziren anneler ve çocuklarla çalışma fikrine büyük bir tutkuyla bağlıdır.

Bu amaca hizmet edeceğini düşündüğü ikinci yüksek lisans eğitimini bitkisel tedavi yöntemlerini konu alan bir dal olan “Fitoterapi” alanında devam ettirmektedir.

diyetisyen ilayda öztürk
anne ve çocuk beslenmesi hakkında bilgiler